Sağlık

Doğum Kontrol Hapı Menstrüasyonu Nasıl Etkiler?

Çoğu kadın için adet çok sakin geçer, ancak bazıları için ağrı ve ağrı anlamına gelebilir. Ayrıca değerli tarihlere denk gelen düğün, dernek ya da tatil vb. şeyler her şeyi mahvedebilir. Bu yüzden birçok kişi ya daha hafif bir adet dönemi geçirmek ya da doğrudan o ay adet dönemini atlamak ister.

Peki doğum kontrol hapı adet görmeyi nasıl etkiler? Sana söyledik. ?

Sağlık tavsiyesi değildir: Doktorunuza danışınız.

Kaynak:https://www.cosmopolitan.com/health-f…

Hamileliği önlemek için kullanıldığı bilinen doğum kontrol hapı, adet öncesi gerginlik ve ağrı gibi şikayetleri azaltmak için de kullanılıyor.

Doğum kontrol hapı, adet döngüsü hakkında birçok şekilde etki edebilir: Adetinizin hafif geçmesini sağlamak veya o ay adet görmemenizi sağlamak.

Doğum kontrol hapları yumurtlamayı önlemenin yanı sıra adet kanamasını düzenlemek ve hafif kanamayı sağlamak için de kullanılır.

Adet kanaması nispeten daha az, kısa ve sistematik hale gelir.

Adet kanamasının nedeni, adet döngüsünün ikinci yarısında salgılanan progesteron hormonunun kandaki seviyesinin düşmesidir.

Progesteron içeren ilaçlar adet döneminden en az 3 gün önce kullanılmaya başlanır. Geciktirmek istediğiniz süre boyunca kullanmaya devam ettiğinizde progesteron seviyeleri yüksek kalacağından progesteron çekilme kanaması (yani adet görme) oluşmayacaktır.

Ayrıca, doğum kontrol hapı kullanmak, döngüde bir kanamayı atlamaya yardımcı olabilir.

Özellikle progesteron içeren haplar adeti geciktirir. Hapı almayı bıraktığınızda adet döngünüzün normale dönmesi beklenir.

Adetin o ay daha hafif olmasını ya da olmamasını sağlayan doğum kontrol hapları kansızlıktan dış gebeliğe kadar birçok rahatsızlığın önlenmesinde etkin rol oynuyor.

Ancak tabi ki ilacı kullanmadan önce gerekli jinekolojik muayeneyi yaptırmalı ve doktor tavsiyesine uymalısınız.

Kulaktan dolma formüller işe yaramayacağından her ilaç herkeste aynı etkiyi göstermez. Bu yüzden mutlaka önce jinekoloğunuza danışın.

haber-gurun.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu