Haber

ECOWAS, Nijerya Devlet Başkanı Buhari’ye “Demokrasinin Simgesi” ödülünü takdim etti

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), iki elli görev dönemini tamamlayacak olan Nijerya Devlet Lideri Muhammed Buhari’ye “Demokrasinin Simgesi” ödülünü vereceğini duyurdu.

Nijerya Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Buhari ile ECOWAS Dönem Başkanı ve Gine Bissau Başkanı Umaro Sissoco Embalo, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 5. En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’nda bir araya geldi.

Embalo, görüşmede Buhari’nin Batı Afrika’daki demokratik hükümetleri desteklemek için herkesten daha fazlasını yaptığını ve demokratik olmayan rejimlere karşı mücadelede çok iyi bir iş çıkardığını belirtti.

Buhari’ye “Demokrasinin İkonu” ödülünün verileceğini açıklayan Embalo, “Bukhari’nin adı ECOWAS’ın Abuja’daki yeni merkezinde Hall of Fame’de yer alacak. Böylece Batı Afrika vatandaşları onun başarılarını bilecek ve onu taklit edecek.” takdire şayan davranış.” sözünü kullandı.

Nijerya’da 25-26 Şubat tarihlerinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini iktidar partisi Tüm İlericiler Kongresi’nden (APC) Bola Ahmed Tinubu 8 milyon 794 bin 726 oyla kazandı.

Tinubu, 29 Mayıs’ta Buhari’den görevi devralacak.

haberkarpuzlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu