Haber

Suların çekildiği Ömerli Barajı’nda artık büyükbaş hayvanlar otlatılıyor

Suların çekildiği Ömerli Barajı’nda artık büyükbaş hayvanlar otlatılıyor

Ömerli Barajında suların çekilmesiyle çöp yığınları ortaya çıktı

Suların çekildiği Ömerli Barajı havadan görüntülendi

İSTANBUL İstanbul’un su gereksinimini karşılayan en kıymetli barajlardan Ömerli Barajı, Sonbaharın son günlerinde yağışların tesirli olmaması nedeni ile susuz kaldı. Ömerli Barajında doluluk oranı yüzde 36.44 düzeyine gerilerken, suların metrelerce çekilmesiyle ortaya çıkan çöp yığınlarının ortasında büyükbaş ve küçükbaş hayvanların otlatılması havadan görüntülendi.

İstanbul’un barajları her geçen gün daha çok alarm veriyor. Bu yıl yurt genelinde yaşanan kuraklık, baraj sularının çekilmesine neden olurken Ömerli Barajı’ndaki su düzeyi ise Sonbaharın son günlerinde yağışların tesirli olmaması nedeniyle metrelerce çekildi. Suların çekildiği alanda ofis sandalyesinden otomobil tekerleklerine, ayakkabılardan alkol şişelerine kadar çöp yığınları dikkat çekti. Baraj suyunun çekildiği bölgede büyükbaş ve küçükbaş hayvanların dolaşması ise, Ömerli Baraj’ındaki kuraklığı bir kez daha gözler önüne serdi.

İstanbul’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve beklenen yağışların düşmemesi nedeniyle İstanbul genelinde barajlardaki doluluk oranları yüzde 34,64 düzeylerine geriledi. İstanbul’un en önemli barajlarından Ömerli Barajının doluluk oranı ise yüzde 36,44 seviyesine geriledi. Ömerli Barajı’nın bulunduğu alanda suların çekilmesiyle artık baraj içerisindeki kurak toprakta büyükbaş hayvanlar otlatılıyor. Susuz kalan baraj etrafında göze çarpan çöp birikintileri ise makûs koku ve hastalıklara davetiye çıkarıyor. Suların çekildiği Ömerli Barajı’nın son hali ise dron ile görüntülendi.

Barajda suların çekildiğini belirten, Abdulsamet Aydın, “Ömerli Barajı eskiden çok güzeldi. Şimdi ise sular çekildi. Balıkçılar balık tutmaya çalışıyor. Balık da yok, sular azaldı. Yağmur yağmıyor. Taşlar ortalığa çıktı suların çekilmesiyle. Burada kirlilik çok. İçiyorlar şişelerini buraya atıyorlar. Çöp çok fazla burada.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu